:: 13.01.2003 :: Nasza aukcja na rzecz WOŚP zakończyła się niespodziewanym sukcesem :) Obrazek sprzedał się za 315zł!!! Dziękujemy wszystkim, krórzy zechcieli wziąć udział w licytacji, a szczególnie sympatycznej parze ze Szczecina, która wygrała aukcję!
:: 30.12.2002 :: Znany być może części z Was aukcyjny serwis Allegro prowadzi aukcje z których dochód jest przeznaczony na WOŚP Jurka Owsiaka. W tym roku zbieramy na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów dziecięcych.
My postanowiliśmy wystawić grafikę, oczywiście z motywem celtyckim:) Motyw ów jest zaczerpnięty z Księgi z Lindisfarne. Po dalsze szczególy odsyłamy do naszej aukcji.
:: 12.11.2002 :: Po szczęśliwie zakończonej przeprowadzce (Szczecin-Wrocław) znowu zabieram się za prowadzenie Mojej Irlandii :)
Oto, co nowego przygotowałem przez ostatnich parę miesięcy:
  • Przede wszystkim uaktualnienie galerii zdjęć o nowe fotki zrobione podczas tegorocznego wyjazdu do Irlandii, nowe zdjęcia pojawiły się w kategoriach: Arany, zabytki, miasta Irlandii, Krajobrazy, miasta Irlandii, zamki i pomniki.
  • Zmieniły się znacznie strony z tekstami piosenek, od teraz jest to swego rodzaju śpiewnik, w którym poza rzecz jasna słowami piosenki znaleźć można jej mniejszy lub większy opis, zapis nutowy (osobno dla whistli) i midi. Dodatkowo tam gdzie to możliwe, jest też polska wersja piosenki.
  • Mała stronka z dwiema ciekawymi rzeczami o celtyckich konotacjach, na jakie natknęliśmy się w czasie przeprowadzki.
  • Kolejny artykuł autorstwa Anny Paluch traktujący o początkoach współczesnej irlandzkiej państwowości. tym razem przeczytać możecie o traktacie pokojowym z 1922 i przygotowaniach do niego.
  • Zaległa, druga część zdjęć z tegorocznej Rampy.
  • Na koniec stronka, którą planowałem już dość dawno: chodzi mianowicie o windowsowe tapety, wybrane spośród najładniejszych zdjęć zrobionych przez nas. Na razie tylko 10, ale będzie więcej.
I przepraszam wszystkich, którzy przez ostatnie 2 miesiące do mnie pisali, nie miałem zbytnio czasu ani możliwości na nie odpowiadać, postaram się sukcesywnie nadrabiać zaległości :)
Z nowych rzeczy, które pojawią się mam nadzieję już wkrótce, można wymienić zbiór wierszy Roberta Burnsa i W.B. Yeatsa w polskim tłumaczeniu, artykuł o celtyckich zwyczajach ślubnych, ciąg dalszy historii Irlandii, porządna strona z najciekawszymi płytami z celtycką muzyką i inne rzeczy, o których sam jeszcze nie wiem. Zapraszam więc już teraz.
:: 19.05.2002 :: Super nowość, oficjalna inauguracja nowego działu w Mojej Irlandii. Zapraszam do obejrzenia Autorskiej Galerii Bran, w której znaleźć można niezwykle bogaty zbiór rysunków inspirowanych celtycką kulturą, mitologią i sztuką.
:: 06.05.2002 :: Tym razem o tym, co celtyckiego przydarzyło się nieceltyckim muzykom, czyli ciekawe zestawienie z którego dowiedzieć się można, że motywy zaczerpnięte z irlandzko-szkockiej muzyki nie są wcale takie rzadkie.
:: 31.03.2002 :: Pierwsza część fotograficznej relacji z taneczno-muzycznego pokazu zorganizowanego już po raz czwarty w Teatrze Rampa z okazji dnia świętego Patryka. Tym razem zdjęcia zostały ciekawie wzbogacone wizualnie dzięki pracy Joanny. A jak? Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
:: 19.03.2002 :: Kolejne dwa artykuły, tym razem rzecz o roli Michaela Collinsa w odzyskaniu przez Irlandię niepodległości, oraz szerokie spojrzenie na okres jej kształtowania, czyli czasy wojny angielsko-irlandzkiej w latach 1919-21. Autorką obydwu artykułów jest Anna Paluch, której z tego miejsca serdecznie dziękuję.
:: 22.02.2002 :: Bardzo ciekawy artykuł poświęcony w całości harfie celtyckiej, czyli w gaeliku clairseach. Jego autorem jest Mateusz Chachulski, któremu rzecz jasna dziękuje i zapraszam wszystkich do lektury.
:: 07.02.2002 :: Kolejna część irlandzkiej historii, tym razem opowieść o czasach Elżbiety II i Wojny Dziewięcioletniej. Przy okazji przepraszam za brak odpowiedzi na niektóre listy - ostatnio bardzo brakuje mi czasu, zaległości będę odrabiał dopiero za jakieś 3 tygodnie :)
:: 07.11.2001 :: Tym razem do przeczytania wybór kilku szkockich bajek, których tłumaczenie autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej ukazało się w 1985 roku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.
:: 21.10.2001 :: Pierwsza nowa rzecz po dość długiej przerwie, kolejna część opisu celtyckiej ornamentyki, tym razem wzory geometryczne.
:: 08.08.2001 :: Po katastrofie, czyli skutecznym włamaniu do serwera firmy Panoramix powoli podnoszę serwis ze zgliszczy. Pod nowym adresem, czyli www.mojairlandia.pl znajdziecie w zasadzie wszystko, co było dotąd, poza rzeczami opartymi na cgi, czyli przede wszystkim forum, oprócz tego brak bazy linków, ankiety i spisu CD. To wszystko pojawi się znowu po wakacjach, czyli w pierwszych dniach września. Wraz ze zmianą adresu zmienia się też adres pocztowy. Tymczasowo jest to irlandia@virtual.pnet.pl ale niedługo będzie wyglądał tak: poczta@mojairlandia.pl.
: 25.05.2001 :: Mała rewolucja w tym dziale - od teraz cały katalog linków opiera się na cgi, co pozwala przede wszystkim na dodawanie nowych linków przez wszystkich z Was, a także na tworzenie rozmaitych rankingów :)
:: 03.05.2001 :: Obszerny opis zespołu-legendy w muzyce irlandzkiej, czyli wszystko o The Chieftains. Historia zespołu i dokładnie opisana dyskografia. Zapraszam.
:: 06.04.2001 :: Przede wszystkim mocno wzbogaciłem listę książek, która teraz liczy sobie prawie 70 pozycji, zdecydowałem się też dodać do niej książki poświęcone legendzie arturiańskiej. Poza tym zaktualizowane zostały krajowe linki.
:: 29.03.2001 :: Tym razem zapraszam do obejrzenia bogato ilustrowanego wprowadzenia do celtyckiej ornamentyki. Dodatkowo małe uzupełnienie mitologii - nowy rozdział opisujący bitwę na Tailltin.
:: 23.03.2001 :: Ponieważ wyjeżdżam na parę dni, już teraz zamieściłem zapowiadaną wcześniej fotograficzną relację z imprezy w Rampie. Zapraszam. A już wkrótce coś zupełnie nowego :)
:: 21.03.2001 :: Trochę spóźniona opowieść o świętaj Brygidzie, żeńskiej patronce Irlandii. Opracowałem to z myślą o dniu świętego Patryka, który minął niedawno. A już wkrótce zdjęcia i relacja z patrykowej imprezy w warszawskim Teatrze Rampa.
:: 01.03.2001 :: Tym razem sprawdzić możecie sporą listę najciekawszych filmów których tematyka wiąże się mocno z Irlandią. Dla każdego z nich znaleźć można krótki opis.
:: 11.02.2001 :: Spore zmiany w galerii, mam nadzieję, że ułatwiające poruszanie się w niej. Dodałem ostatnią już kolekcję temetyczną - pomniki i symbole, ponadto doszły drobne uzupełnienia do innych części galerii.
:: 06.02.2001 :: Obszerna historia Szkocji, przedstawiona w formie kalendarium obejmujacego wszystkie ważne wydarzenia w tym kraju w ostatnich 2 tysiącach lat.
:: 03.02.2001 :: Po dłuższej przerwie historia tartanu, czyli słynnej szkockiej kraty (jak również materiału z którego jest zrobiony). Przy okazji - tuż przed drugimi urodzinami serwisu liczba odwiedzin przekroczyła 20000 :) Dziękuję wszystkim za szczerze niespodziewane zainteresowanie.
:: 01.01.2001 :: Na dobry początek nowego tysiąclecia ciąg dalszy celtyckiej mitologii przedstawionej w zupełnie nowej szacie graficznej. Zapraszam.
:: 17.12.2000 :: Tym razem coś zupełnie nowego. Postanowiłem dodać do serwisu wielotematyczne forum dyskusyjne, które w zamiarze ma służyć wymianie opinii i uwag wszystkich „internautów”, którym sprawy związane z Irlandią są bliskie sercu. Nie wiem teraz jakie będzie zainteresowanie tą nowością, w każdym razie zapraszam.
:: 06.12.2000 :: Po dłuższej przerwie sporo kosmetycznych zmian - przede wszystkim na stronie głównej (nowa wersja ankiety), a poza tym ciąg dalszy historii Irlandii, tym razem opowieść o czasach XVI-wiecznego angielskiego podboju wyspy.
:: 05.11.2000 :: Mała reorganizacja w zbiorze linków, przy okazji dodałem ponad 30 nowych i zweryfikowałem pozostałe. Ciekawą rzeczą jest, że mamy w Polsce ponad 60 stron zahaczające mniej lub bardziej o celtycką tematykę!
:: 28.10.2000 :: Kończąc prezentację celtyckich krajów zapraszam do spojrzenia na krótki opis Galicji, krainy w Hiszpanii zamieszkałej niegdyś przez Celtów, gdzie do dzisiaj przetrwały silne celtyckie korzenie. Dodatkowo na stronie głównej działu muzyki znajdziecie aktualną listę najlepszych albumów muzyki celtyckiej wg magazynu Green Man. A już po Halloween zmienione i mocno uaktualnione linki.
:: 15.10.2000 :: Krótka relacja z festiwalu CELT 2000, poza tym glosariusz terminów związanych z Irlandią Północną - wprowadzenie do większego artykułu, który pojawi się wkrótce. Poza tym zapraszam do wyrażenia opinii w nieustającej ankiecie (po prawej) dotyczącej najpopularniejszego polskiego zespołu grającego muzykę celtycką.
:: 17.09.2000 :: Tym razem biografia i garść informacji o największym (choć nie najbardziej znanym) irlandzkim kompozytorze Turlough'u O'Carolanie.
:: 06.09.2000 :: Jak widać wraz ze zmianą adresu nastąpiła radykalna zmiana wyglądu głównej strony (nie ostatnia), mam nadzieję, że na lepsze. A z nowych rzeczy obszerna relacja z 4 Festiwalu Muzyki Celtyckiej w Dowspudzie. Jeszcze jedna uwaga - adres pocztowy irlandia@webcom.pl będzie działać jeszcze przez miesiąc, bardzo proszę by od września wszystkie listy kierować na (nieco podobny:) adres: irlandia@px.pl
:: 27.07.2000 :: Kolejna minikolekcja zdjęć, tym razem zobaczyć możecie kilka irlandzkich i szkockich zamków.
:: 22.07.2000 :: Po długiej przerwie obszerny artykuł o kolejnym celtyckim święcie - tym razem Lughnassadh.
:: 12.06.2000 :: Informacja - komplet stron "Mojej Irlandii" ukazał się na płytce dołączonej do czerwcowego wydania Magazynu WWW, coś dla tych, których męczy powolność Internetu :) A następne uaktualnienie już za parę dni.
:: 29.05.2000 :: Po dłuższej przerwie sporo nowości - przede wszystkim esej o prawach brehońskich w dawnej Irlandii - autorem tekstu jest Tomasz Niepokój.
Poza tym ciąg dalszy historii Irlandii - tym razem możecie poczytać o normańskim podboju Irlandii oraz o średniowiecznym społeczeństwie Zielonej Wyspy.
:: 29.04.2000 :: Dziś porządna porcja mitologii - dokończenie opowieści o synach Tuireanna.
:: 20.04.2000 :: Z okazji zbliżającej się 84 rocznicy Powstania Wielkanocnego chciałbym nieco przybliżyć to ważne wydarzenie w dziejach Irlandii. Tutaj znajdziecie obszerny opis wydarzeń, a tutaj sylwetki kilku najważniejszych przywódców powstania. Zapraszam.
:: 28.03.2000 :: Coś, czego chyba brakowało - w miarę krótki i treściwy opis kim byli i skąd pochodzili Celtowie.
: 18.03.2000 :: Zdjęcia kilku naszych zespołów tańca celtyckiego zrobione na festiwalu w Dowspudzie i podczas dnia świętego Patryka.
:: 15.03.2000 :: Z okazji narodowego święta Irlandii przygotowałem swój własny mały artykuł o świętym Patryku. Zapraszam.
:: 05.03.2000 :: Aktualizacja linków - dodałem prawie 20 nowych odnośników i poprawiłem kilka błędnych.
:: 03.03.2000 :: Obszerny opis kolejnego celtyckiego kraju - tym razem Bretanii.
:: 13.02.2000 :: Dodałem obszerny opis święta Beltaine, może odrobinę przedwcześnie, ale maj już za pasem :)
:: 23.01.2000 :: Żadnych nowych treści - za to przeskanowałem i znacznie poprawiłem jakość zdjęć w galerii.
:: 6.01.2000 :: Zapowiadana strona poświęcona Loreenie McKennitt - będzie ona (strona rzecz jasna) regularnie uzupełniana. Poza tym dodałem zgrabną wyszukiwarkę trećci Mojej Irlandii - jest skuteczna i całkiem szybka.
:: 04.01.2000 :: Witam w nowym roku, na początek tylko trochę nowych piosenek. Ponadto strona główna pokazuje się już mniej więcej pod Netscape'm 3.0 (czyli w ogóle się pokazuje :). Już niedługo pojawi się duża strona o Loreenie McKennitt. Widać też moje pierwsze próby z JavaScript - data ostatniej aktualizacji strony jest już po naszemu :)
:: 26.12.1999 :: Wielkie zmiany w wyglądzie stron tematycznych (można je ująć jednym słowem: "no frames"), zwiększyła się czytelność i estetyka stron. Niestety, każda strona używa arkusza stylów (CSS), więc nie będą one wyglądały dobrze na starszych przeglądarkach.
:: 18.12.1999 :: Zupełnie zmieniona strona wstępna działu muzyki - jest tam teraz coś na kształt eseju o muzyce celtyckiej. Poza tym ciąg dalszy perypetii synów Tuireanna.
:: 15.12.1999 :: Drobiazg: dodałem trzy nowe trzy rozdziały do działu historii.
:: 14.12.1999 :: Kolejna część opisu celtyckich krajów, tym razem przyszła kolej na Walię. Być może niedługo uda mi się umieścić tu parę walijskich krajobrazów. Przy okazji dziękuję za wszystkie listy i przepraszam za dość duże opóźnienia w odpowiedziach, na pewno żaden list nie pozostanie bez odzewu z mojej strony.
:: 06.12.1999 :: Kolejna część opisu celtyckich krajów, tym razem przyszła kolej na Walię. Być może niedługo uda mi się umieścić tu parę walijskich krajobrazów. Przy okazji dziękuję za wszystkie listy i przepraszam za dość duże opóźnienia w odpowiedziach, na pewno żaden list nie pozostanie bez odzewu z mojej strony.
:: 21.11.1999 :: Jak widać, mała przeróbka głównego menu, poza tym drobne zmiany na liście znanych Celtów i dodane irlandzkie tradycje bożonarodzeniowe.
:: 19.11.1999 :: Nareszcie! Początki prawdziwej irlandzkiej mitologii, na razie pierwsze trzy rozdziały. Dopóki nie przerobię głównego menu, dostępne tylko tutaj. To pierwszy owoc współpracy z sieciowymi miłośnikami Irlandii - tekst został w całości przygotowany przez Joannę. Dziękuję.
:: 29.10.1999 :: Wesołego Halloween ;) Dziś zapowiadana relacja z Bretońskiego święta Nocy w Szczecinie (ze zdjęciami), wkrótce też w wersji francuskiej. Poza tym, myślę, że poprawiła się nieco czytelność stron (większa czcionka).
:: 25.10.1999 :: Już po bretońskim święcie nocy, niedługo relacja z imprezy - tymczasem nieśmiałe początki nowego działu "tradycji celtyckich". Na początek święto Samhain - tymczasowo dostęp tylko z tego miejsca.
:: 10.10.1999 :: Z powodu wielu różnych zajęć (między innymi organizacji fest noz'u), niewiele mogłem ostatnio dodać, jedyna nowość to całkiem spora lista zasłużonych dla świata ludzi celtyckiego pochodzenia.
:: 09.09.1999 :: Witam z powrotem, na razie sporo drobnych poprawek, uzupełnione linki i historia. Ponadto już niedługo strona będzie się znajdować tu: www.irlandia.webcom.pl.
:: 23.07.1999 :: Przerwa wakacyjna, wyjeżdżam (oczywiście do Irlandii) - do zobaczenia za trzy tygodnie.
:: 19.07.1999 :: Kolejny drobiazg: druidzki alfabet, polecam.
:: 07.07.1999 :: Pomimo nawału zajęć możecie przeczytać małe co nieco o Wyspie Man, nieco zapomnianym celtyckim kraju.
:: 26.06.1999 :: Po raz pierwszy w Internecie zdjęcia z występów zespołu Celtic Dream w dziale poświęconym tańcom celtyckim
:: 24.06.1999 :: Jak widzicie, zaszły wielkie zmiany w wyglądzie stron. A będzie ich jeszcze więcej! Merytorycznie pojawiło się kilkanaście nowych zdjęć w galerii. W ciągu następnego tygodnia przybędzie mnóstwo materiałów, więc stay tuned
:: 26.05.1999 :: Lekko uaktualniony dział historii. Poprawiony dostęp do linków.
:: 16.05.1999 :: Słowa i muzyka do najpopularniejszych piosenek z Irlandii i Szkocji
:: 13.05.1999 :: Małe co nieco o Szkocji w dziale "politycznym"
:: 01.05.1999 :: Stroniczka poświęcona Gaelforce Dance
:: 15.04.1999 :: Zreorganizowałem linki, teraz jest ich więcej i są znacznie czytelniejsze
::10.04.1999 :: UWAGA WAŻNE: Zmiana nazwy strony, od dziś będzie to: Moja Irlandia.
:: 05.04.1999 :: Dodałem nareszcie galerię, na początek 6 moich zdjęć + kilkanaście innych
:: 25.02.1999 :: W końcu coś naprawdę nowego, duży wybór poezji Roberta Burnsa
:: 23.12.1998 :: Początek działu z rodzaju "download", na razie kolekcja irlandzkich czcionek
:: 02.11.1998 :: Coś z innej beczki - kto jest kim w Cyklu Arturiańskim
:: 20.08.1998 :: Historia Irlandzkiej Armii Republikańskiej
:: 21.07.1998 :: Jedziemy do Irlandii!
:: 31.05.1998 :: Początki działu historii
:: 27.05.1998 :: Powrót do konstrukcji stron kolejne poprawki
:: 12.04.1998 :: Nowy layout, dużo ładniejszy
:: 22.03.1998 :: Początki prac nad stroną