P O L I T Y K A

brak
ISBN: 83-85081-02-X
Jeden dzień w moim życiu - Bobby Sands
tłum. Piotr Stalmaszczyk, wyd. Przedświt, Warszawa 1990
Książka autorstwa najbardziej chyba znanego człowieka walczącego o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki. Bobby Sands zmarł po kilkudziesięciodniowej głodówce w brytyjskim więzieniu wkrótce po wybraniu na członka angielskiej Izby Gmin.

brak ISBN: 83-03-01423-4 Szmaragdy nie lubią koloru khaki - Witold Gruszka
wyd. KAW, Warszawa 1986
Pozycja powstała w „minionym ustroju”, co czasami jest wyczuwalne. Pomijając ten aspekt, można jednak w niej znaleźć wiele ciekawych szczegółów n.t. podłoża i przebiegu konfliktu w Irlandii Północnej (jest to temat wiodący) oraz bardzo dużo (jak na niewielkie rozmiary książki) zdjęć. (SWG)

Irlandzki sen... ISBN: 83-7163-265-7 Irlandzki sen - Marta Petrusewicz
wyd. Twój Styl, Warszawa 1986
Bardzo rzetelna i przygotowana z dużą starannością biografia Konstancji Markievicz, jednej z bohaterek najnowszej irlandzkiej historii, uczestniczki Powstania Wielkanocnego 1916 roku. Związana była, choć raczej luźno, z Polską przez małżeństwo z Kazimierzem Dunin-Markiewiczem. Połowę książki wypełniają listy, które Konstancja pisała przez całe życie do rodziny i przyjaciół. Poza tym pełno tu szczegółów dotyczących irlandzkiego ruchu niepodległościowego, niespotykanych dotąd w polskich książkach.

Parnell... ISBN: 83-86842-43-1 Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji - Cezary Lusiński
wyd. Neriton, 1986
Autor, znawca problematyki irlandzkiej i parlamentaryzmu brytyjskiego, wprowadza czytelnika w mało znane w Polsce arkana pracy Izby Gmin, gdzie przez dwadzieścia lat posłem irlandzkim był protestant Charles Parnell. Parnell przez dziesięć lat kierował klubem zrzeszającym polityków irlandzkich, starając się również legalnie organizować opór katolickich dzierżawców irlandzkich, swoich wyborców, przeciwko dominacji brytyjskiej na wyspie. W ostatecznym wyniku, pomimo osobistej klęski Parnella, zapoczątkowana przez niego organizacja doprowadziła do uzyskania przez Irlandię niepodległości w XX wieku. Cezary Lusiński w ośmiu interesująco napisanych, niewielkich rozdziałach przedstawia barwne życie Charlesa Parnella na tle ówczesnego życia politycznego i społecznego Anglii i Irlandii.
Fragment recenzji prof. Izabelli Rusinowej

*) Opisy oznaczone skrótem SWG zostały przygotowane przez Staszka Gdulę z bielskiego Bractwa Celtyckiego.