H I S T O R I A

Historia Irlandii ISBN: 83-7150-384-9 Historia Irlandii - Theo W. Moody i F. X. Martin
tłum. Małgorzata Goraj-Bryll i Ernest Bryll, wyd Zysk i S-ka, Poznań 1998

Jest to najnowsza na naszym rynku pozycja traktująca o historii Irlandii. Zwraca uwagę tłumaczenie dokonane wspólnie przez Ernesta Brylla - znanego poetę, przez wiele lat naszego ambasadora w Dublinie i jego żonę, Małgorzatę. Interesująca książka - choć wiele tematów, zwłaszcza z wcześniejszej historii jest potraktowana skrótowo. Największa część poświęcona jest historii najnowszej (lata 1916 - 1994). Wciąż dostępna w księgarniach (od września '98). Polecam.
Recenzja:
Rzeczpospolita, 19.10.2000

Historia Irlandii ISBN: 83-04-04408-0 Historia Irlandii - Stanisław Grzybowski
wydawnictwo: Ossolineum, Wrocław 1998
Klasyka. Wydanie z połowy lat siedemdziesiątych, najobszerniejsze chyba dzieło opisujące historię zielonej wyspy. Zawiera wiele interesujących szczegółów, największą wadą jest brak informacji z ostatnich lat (co oczywiste). Na razie nie wygląda na to, że będzie jakieś wznowienie. Tak czy siak dla wszystkich zainteresowanych pozycja obowiązkowa. Pod koniec 1998 roku ukazałko się nowe wydanie, uzupełnione o wydarzenia z lat 1975-95.
Recenzja:
Rzeczpospolita, 24.05.2000

Historia Irlandii
ISBN: 83-214-1227-0
Historia Irlandii - Brendán Ó hEithir
wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 2001
Niezbyt gruba książka, w ekspresowym tempie podająca najważniejsze fakty z dziejów Irlandii. Polecam dla tych, których historia niezbyt pasjonuje, a chcą szybko uzyskać pogląd na losy Zielonej Wyspy.

Atlas of Irish History ISBN: 0-7171-2479-7 Atlas of Irish History - praca zbiorowa
wyd. Gill & Macmillian Ltd., Derbyshire 1997
Książka, którą przywiozłem z Irlandii, jej najmocniejszą stroną (i niewiele więcej) jest wiele mapek przedstawiających graficznie wiele wydarzeń historycznych. Znakomite uzupełnienie do lektur wymienionych powyżej.

brak Zarys historii Szkocji do końca XVIII wieku - Stefan Zabieglik
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 1993
Rzecz prawdopodobnie nigdy nie była osiągalna w księgarniach, a szkoda. Nakładem gdańskiego wydawnictwa DJ ukazać się miało nowe, znacznie uzupełnione wydanie tej książki, niestety nie dane mi było jej jak dotšd ujrzeć :)

Historia Szkocji ISBN: 83-87227-07-2 Historia Szkocji - Stefan Zabieglik
wyd. DJ, Gdańsk 2000
Niniejsza publikacja zawiera ponad dwieście ilustracji nawiązujących bezpośrednio do omawianych zagadnień. Książka jest napisana przystępnym językiem, zawiera wiele ciekawostek dotyczących Szkocji, jej historii i kultury, stąd też adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, nie tylko historyków. Może ona przyczynić się do lepszego poznania tego, nie tak znów odległego kraju, jakim jest Szkocja, a przede wszystkim do zrozumienia odrębności narodowej Szkotów, będących od prawie trzech stuleci obywatelami Zjednoczonego Królestwa. (Merlin)
Książkę zamówić można u wydawcy:
Wydawnictwo DJ
ul. Fiszera 4a
80-231 Gdańsk-Wrzeszcz.

History of Scotland ISBN: 0-14-013649-5 History of Scotland - J.D. Mackie
wyd. Penguin Books 1995
Również przywiezione z wyprawy. Wydanie paperbackowe, tzn. w miękkiej okładce, praktycznie bez rysunków. Całkiem interesujące, choć dzieło to do wybitnych nie należy. Prawdopodobnie również dostępne w Amazonie.

Narodziny Cywilizacji... ISBN: 83-7177-163-0 Narodziny Cywilizacji Wysp Brytyjskich - Wojciech Lipoński
wyd. Poznańskie, Poznań 2001
Wznowienie fantastyczniej książki, szczegółowo i nieortodoksyjnie opisującej dzieje Wysp Brytyjskich od rzymskiego podboju aż do końca średniowiecza. Jedyna jak na razie tego typu pozycja na naszym rynku wydawniczym. Naprawdę polecam.

Jak Irlandczycy... ISBN: 83-85594-79-5 Jak Irlandczycy ocalili cywilizację - Thomas Cahill
tłum. Anna Barańczak, wyd. Media Rodzina, Poznań 1999
W podtytule: Nieznana historia heroicznej roli Irlandii w dziejach Europy po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Tytuł ten w zasadzie wyjaśnia wszystko. Książka napisana przystępnym językiem, wzbogacona zdjęciami oraz mapkami. Gorąco polecam. (SWG)
Recenzje:
Anna Haman, Magazyn Literacki 04.08.1999
Stefan Bratkowski, Rzeczpospolita 09.10.2000

Iroszkoci... ISBN: 83-06-01344-1 Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy - Jerzy Strzelczyk
wyd. PIW, Warszawa 1987
Historia iroszkockiego manastycyzmu i opis wkładu jaki wnieśli irlandzcy mnisi do rozwoju cywilizacyjnego naszego kontynentu. Ciekawe.

Ci koszmarni Celtowie ISBN: 83-7123-644-1 Ci koszmarni Celtowie - Terry Deany
tłum. Małgorzata Fabianowska, wyd. Egmont Polska, Warszawa 1998
Z cyklu „Strrraszna historia”. Książeczka w zabawny sposób przybliżająca historię i kulturę Celtów. Tytuł wyjaśnia wszystko. Historia  i kultura Celtów potraktowana z przymrużeniem oka, ale w sposób dość treściwy. Dla początkujących celtofilów (we wczesnym stadium). (SWG)

Krwawa Szkocja ISBN: 83-237-0525-9 Krwawa Szkocja - Terry Deany
tłum. Małgorzata Fabianowska, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2000
Kolejna pozycja z cyklu „Strrraszna historia”. Autor w zabawny sposób przybliża nam najciemniejszą i najokrutniejszą historię Szkocji od czasów starożytnych aż po czasy współczesne.

Celtowie ISBN: 83-7184-959-1 Celtowie - Aedeen Cremih
tłum. Piotr Szymor, wyd. Wiedza i Życie, Warszawa 2001
Książka o Celtach napisana przez Irlandczyka, przepięknie ilustrowana, wyróżnia się tym, że informacje podawane są w "pigułkach", przez co są znacznie bardziej przyswajalne.

Celtowie ISBN: 83-7006-663-1 Celtowie - Bożena Gierek
wyd. Znak, Kraków 1998 (seria "Krótko i węzłowato")
Nazwa serii wyjaśnia wszystko: „Krótko i węzłowato”. Ja dodałbym również „treściwie”. Również dla początkujących celtofilów. Obok działów typowych: druidyzm, święta, literatura celtycka - rozbudowany rozdział „Celtowie na ziemiach polskich”. Spora bibliografia z wieloma „świeżymi” tytułami. Cytaty (również z języków celtyckich) w tłumaczeniu autorki. Sporo zdjęć, niestety czarno-białych. (SWG)

Epopeja Celtów ISBN: 83-7098-716-8 Epopeja Celtów - Adam Królikowski
wyd. WSP w Częstochowie, Częstochowa 1999
Oszczędnie wydana książka traktująca o każdym niemal aspekcie celtyckiej kultury - jest tu historia, omówienie celtyckich mitów i religii druidów, a także spora dawka wybranych wierszy z celtyckiego kręgu poezji. Rzeczy nie są może nowe, ale zgrabnie i interesująco ujęte - na pewno warto przeczytać.

Celtowie ISBN: 83-218-0633-3 Celtowie - Schlette Friedrisch
tłum. Sława Lisiecka i Bożena Wierzbicka, wyd. Łódzkie, Łódź 1987
Książka opowiada o początkach kultury celtyckiej i dotyczy raczej Celtów kontynentalnych (Galia i okolice). Napisana językiem dość nieciekawym, raczej nie polecam.

Celtowie ISBN: 83-87974-60-9 Celtowie - T.G.E. Powell
tłum. Piotr Taracha, wyd. RTW, Warszawa 1999
Klasyczna książka o historii i kulturze Celtów, wydanie bibliofilskie (więc nieco drogie). Mnóstwo wspaniałych ilustracji i interesujących informacji. Pewnym minusem może być to, że ostatnie wydanie oryginału ukazało się już 20 lat temu.

Druidzi ISBN: 83-87974-44-7 Druidzi - Stuart Piggott
tłum. Joanna Tyczyńska i Jerzy Prokopiuk, wyd. RTW, Warszawa 2000
Znakomicie wydana książka traktująca o wszystkich sprawach związanych z druidami. Z tej samej serii co pozycja wyżej. Warte przynajmniej zobaczenia, szkoda tylko, że wysoka cena odstraszy zapewne wielu zainteresowanych.

Druidzi ISBN: 83-86859-29-6 Druidzi - Peter Berresford Ellis
tłum. Piotr Stalmaszczyk, wyd. Cyklady, Warszawa 1998
Niezła książka poświęcona w całości druidom, omawia szczegółowo rolę i miejsce druidów w społecznościach celtyckich, religię i tradycje druidzkie. Ponadto zawiera mnóstwo informacji o celtyckiej mitologii. Warto przeczytać.
Recenzja:
Krzysztof Kowalski, Rzeczpospolita 27.11.2000

Życie codzienne w Galii... ISBN: brak Życie codzienne w Galii w okresie pokoju rzymskiego - Paul-Marie Duval
tłum. Eligia Bąkowska, wyd. PIW, Warszawa 1967
Książka, na którą natknąłem się przypadkiem w krakowskim antykwariacie. Jest interesującą próbą odtworzenia życia mieszkańców Galii w II wieku n.e. W czasach tych Galowie byli już mocno zromanizowani, ale wciąż tkwiło w nich mnóstwo celtyckiego pierwiastka. Poza tym obszernie opisana jest wczesna historia regionu i proces rzymskich podbojów.

brak Ostatni Stuartowie - Maria Niemojewska
wyd. PIW, Warszawa 1992
Próba przedstawienia Szkocji czasów końca XVII i początków XVIII wieku.

Wercyngentoryks ISBN: 83-06-01539-8 Wercyngentoryks - Jean Markale
tłum. Hanna Olędzka, wyd. PIW, Warszawa 1990
Historia życia ostatniego przywódcy galijskich Celtów napisana przez znanego francuskiego popularyzatora kultury i historii Galii, o dziwo czyta się to bardzo łatwo i przyjemnie.

*) Opisy oznaczone skrótem SWG zostały przygotowane przez Staszka Gdulę z bielskiego Bractwa Celtyckiego.
**) Opisy oznaczone nazwą Merlin pochodzą z polskiej księgarni internetowej Merlin.