Tutaj znajduje się długa lista ludzi pochodzenia jak najbardziej celtyckiego, którzy zasłużyli sobie na ludzką pamięć, wyróżniając się w przeróżnych dziedzinach życia. Bez wielu z nich postęp cywilizacyjny lub kulturalny byłby z pewnością nieco opóźniony. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, bardzo proszę o ich przekazanie, ewentualnie wskazanie pominiętych osób. Zapraszam.


John Logie Baird (1888 - 1946)
Inżynier. Pomysłodawca i twórca pierwszej stacji telewizyjnej (1924), innymi jego pomysłami był między innymi telewizja kolorowa, trójwymiarowa i wielkoekranowa. Opatentował wiele nowych rozwiązań w zakresie kabli optycznych (światłowodów), dzisiaj używanych w nowoczesnej telefonii.
Michael William Balfe (1808-1870)
Kompozytor, śpiewak (baryton) i nauczyciel śpiewu. Pisał pieśni, kantaty i opery: „Maid of Artois”, „The Maid of Honour” ale międzynarodowy rozgłos przyniosła mu „Cyganka”, której arie miały wyjątkowo łatwe i wpadające w ucho linie melodyczne, toteż często śpiewano je i poza gmachami oper. Aria „I dreamt I dwelt...” nawet teraz jest często wykorzystywana przez irlandzkich kompozytorów. Enya nadała jej tytuł „Marble Halls” i umieściła na swoim albumie „Shepherd Moons” a inną interpretację można usłyszeć w przedstawieniu Michaela Flatleya „Feet of Flames”.
Arthur James Balfour (I Earl Balfour) (1848 - 1930)
Polityk, Premier Wielkiej Brytanii pomiędzy 1902 a 1906 rokiem, „Deklaracja Balfoura” obiecywała syjonistom państwo w Palestynie.
Sir James Barrie (1860 - 1937)
Pisarz i twórca scenariuszy teatralnych. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Piotruś Pan”, opowieść o chłopcu, który nigdy nie dorósł.
Samuel Beckett (1906 - 1989)
Pisarz, urodzony w Dublinie, wyemigrował do Francji, gdzie napisał swoje najbardziej znane dzieła: Czekając na Godota, Molloy. Przedstawiciel teatru absurdu, w 1969 roku zdobył nagrodę Nobla.
Alexander Graham Bell (1847 - 1922)
Urodzony w Edynburgu, wyemigrował do Kanady, a później do USA. Wynalazca telefonu (rok 1876). Jego imię nosi jedna z największych firm komunikacyjnych świata.
Lord John Boyd-Orr (1880 - 1971)
Jako dyrektor Komisji ONZ ds Żywnościowych (FAO) był twórcą polityki żywnościowej mającej na celu pomoc głodującym narodom po II wojnie światowej. Te działania zostały nagrodzone pokojową nagrodą Nobla w 1947 roku.
Sir David Brewster (1781 - 1868)
Fizyk, rektor Uniwersytetów - św Andrzeja od 1838 i Edynburskiego od 1859. Zajmował się między innymi polaryzacją światła. Wynalazł kalejdoskop, który mógł się według niego przydać do projektowania dywanów.
Sir Thomas Makdougall Brisbane (1773 - 1860)
Żołnierz i astronom urodził się w Largs w hrabstwie Ayrshire. Był gubernatorem generalnym Nowej Południowej Walii. Założył obserwatorium astronomiczne i skatalogował ponad 7000 gwiazd. Miasto Brisbane w Australii zostało tak nazwane na jego cześć.
Pierce Brosnan ( - )
Aktor, znany głównie z roli odtwórcy postaci Jamesa Bonda.
James Bruce (1730 - 1794)
Podróżnik urodzony w okolicach Stirling. Odkrył źródła Białego Nilu w 1770 roku.
Robert the Bruce (1274 - 1329)
Koronowany władca Szkocji, w 1314 roku pokonał pod Bannockburn wojska Edwarda II, dzięki czemu Szkocja zachowała swą niezależność od Angli na następne 400 lat.
Robert Burns (1759 - 1796)
Poeta i pisarz. Wśród wielu jego dzieł jest „Auld Lang Syne”, której melodia znana jest powszechnie na całym świecie. Szkoci czczą jego pamięć 25 stycznia każdego roku podczas tzw. „Burn's night”.
Richard Burton (-)
Znany aktor, urodzony w walijskim mieście Port Talbot.
John Cale (-)
Walijczyk urodzony w Ammanford, założyciel słynnej grupy Velvet Underground.
Andrew Carnegie (1835 -)
Szkot urodzony w mieście Dunfermline w hrabstwie Fife, na emigracji w Stanach Zjednoczonych, pracując w przemyśle metalurgicznym stał się jednym z najbogatszych ludzi w tym kraju. Zasłynął ze swej działalności filantropijnej - ufundował między innymi wielką halę widowiskową w Nowym Jorku, znaną jako Carnegie Hall.
James Chalmers (1782 - 1853)
Pochodzący z Dundee wynalazca oraz wydawca książek i czasopism. Wynalazł pieczątkę z datownikiem, umożliwiając praktyczne zastosowanie pomysłu Rowlanda Hilla, czyli znaczka pocztowego.
Sir Dugald Clerk (1854 - 1932)
Inżynier i wynalazca dwusuwowego silnika Clerka (1877). Kierował zespołem inżynierów podczas I Wojny Światowej.
George Cleghorn (1716 - 1794)
Lekarz wojskowy, odkrył znaczenie chininy w leczeniu malarii, powszechnej wówczas w brytyjskiej armii.
Sir Ralph Alexander Cochrane (1895 - 1977)
Głównodowodzący RAF'u, czyli brytyjskiej armii lotniczej podczas II Wojny Światowej. Był odpowiedzialny za planowanie nalotów dywanowych na Niemcy, włączając w to naloty na Drezno i Hamburg.
Sean Connery (1930 - )
Aktor. Najbardziej znany jako odtwórca roli Jamesa Bonda, poza tym grał w filmie „Niedotykalni” (za co dostał Oscara) oraz „Polowanie na Czerwony Październik”. Znany działacz na rzecz niepodległości Szkocji.
Sir Hugh Dalrymple (Lord Drummore) (1700 - 1753)
Wynalazł nowy sposób osuszania gruntów za pomocą zagłębionych w ziemi rur drenażowych, co pozwoliło radykalnie zwiększyć powierzchnię ziemi dostępną dla rolnictwa.
Sir Arthur Conan Doyle (1859 - 1930)
Pisarz, twórca postaci Sherlocka Holmesa. Ukończył studia medyczne na Uniwesytecie w Edynburgu, praktykę odbywał miedzy innymi w Południowej Afryce podczas wojen Burskich.
Hugh Dowding (1882 - 1970)
Urodził się w Moffat. Służył w brytyjskim lotnictwie od samych jego początków podczas I Wojny Światowej. Pod jego rozkazami lotnictwo brytyjskie wygrało „Bitwę o Anglię”. W 1943 roku otrzymał godność para.
Jan Szkot Eriugena (810 - 877)
Filozof, wbrew przydomkowi pochodzący z Irlandii, jedna z głównych postaci renesansu karolińskiego, napisał De divisione naturae
George Everest (-)
Sam w sobie może niezbyt znany walijski geodeta i kartograf mierzący wzdłuż i wszerz świeżo podbite przez Wielką Brytanię Indie. Jego imię nosi największa góra świata - Mt Everest.
Patrick Ferguson (1744 - 1780)
Urodził się w Pitwour w hrabstwie Aberdeenshire. Wynalazł ładowany od tyłu karabin, mogący strzelać 7 razy na minutę. Wynalazek ten pomógł pokonać Amerykanów w Bitwie pod Brandywine w 1770 roku.
Sir Alexander Fleming (1881 - 1955)
Urodzony w Ayrshire, odkrywca pierwszego znanego antybiotyku - penicyliny. W 1944 roku otrzymał jednocześnie nagrodę Nobla i tytuł szlachecki.
Bob Geldorf (-)
Znany rockowy piosenkarz, urodzony w Dublinie. Zyskał światową sławę organizując w roku bodajże 1984 wielki koncert na rzecz głodującej Afryki.
Kenneth Grahame (1859 - 1932)
Pisarz. Jego najbardziej znanym dziełem jest „The Wind in th Willow” (znanej u nas jako „O czym szumią wierzby”), znakomitej książki dla dzieci.
Lady Charlotte Guest (1812 - 1884)
Jedna z najbardziej znanych walijskich autorek. Jej główną zasługą było przetłumaczenie na angielski starowalijskiego eposu Mabinogion.
Seamus Heaney ( - )
Północnoirlandzki poeta, obecnie mieszkający w Dublinie, w 1997 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla, dość silnie związany z naszym krajem.
Henryk V (-)
Angielski monarcha z dynastii Lancastrów, urodzony w Monmouth na wschodnim skraju Walii.
Anthony Hopkins (-)
Znakomity aktor, znany chyba wszystkim z roli Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec”. Tak jak Richard Burton urodził się w walijskim Port Talbot.
David Hume (1711 - 1776)
Filozof, czołowa postać szkockiego oświecenia. Hume pisał o naturze człowieka, polityce, wprowadził pojęcie historii społecznej.
James Joyce (1882 - 1941)
Pisarz irlandzki, autor podobno najsłynniejszej powieści XX wieku - „Ulissesa”, w którym zastosował tzw „strumień świadomości”, poza tym książka „Finnegans Wake”, z której pochodzi fizyczny termin „kwarków”.
William Kidd (Captain Kidd) (1645 - 1701)
Słynny Billy Kidd, pirat, później korsarz. Urodził się w Greenock w hrabstwie Renfrewshire. Ochraniał morskie szlaki do Ameryki Północnej, nagrodzony za to przez miasto Nowy Jork. Zatrudniony przez Royal Navy do zwalczania piratów na Oceanie Indyjskim, stał się jednym z nich. Schwytany w Bostonie w 1699 roku został przewieziony do Londynu i powieszony.
John Knox (1505 - 1572)
Przywódca Reformacji w Szkocji. Kościół katolicki został zastąpiony nieshierarchizowanym, demokratycznym kościołem prezbiteriańskim, założonym według reguł kalwińskich. Ostro zwalczany przez Marię Stuart.
James Lind (1716 - 1794)
Lekarz w Royal Navy, odkrył lekarstwo na szkorbut (owoce cytrusowe) i przekonał Admiralicję do systematycznego podawania ich marynarzom.
David Livingstone (1813 - 1873)
Podróżnik, pierwszy biały człowiek który dotarł do jeziora Tanganika, odkrywca Wodospadów Wiktorii. Zorganizował wyprawę do źródeł Nilu, ale zmarł w jej trakcie. Kiedy Henry Stanley został wysłany aby odszukać Livingstone'a, odnalazł go w dżungli i wypowiedział słynne pytanie: „Doktor Livingstone, jak sądzę?”
Phil Lynott (-)
Rodowity Irlandczyk - lider, wokalista i basista zespołu rockowego Thin Lizzy.
Lord MacBeth (c.1005 - 1057)
Ostatni z gaelickich królów Szkocji. Wnuk Malcolma II. Najbardziej jednak znany jako postać z dramatu Szekspira „Makbet”.
Flora MacDonald (1722 - 1790)
Pochodząca z South Uist w Hebrydach Zewnętrznych, pomogła księciu Karolowi (Bonnie Prince Charlie) bezpiecznie uciec ze Szkocji po przegranym powstaniu w 1745 roku. Wyemigrowała później do Ameryki, gdzie nawoływała Szkotów do walki z Anglikami w amerykańskiej wojnie o niepodległość.
John James Rickard MacLeod (1876 - 1395)
Fizjolog, w 1923 roku za badania nad cukrzycą otrzymał nagrodę Nobla.
Kirkpatrick Macmillan (1813 - 1878)
Wynalazca, skonstruował bicykl, ale nieszczęśliwie dla siebie nie opatentował tego pomysłu.
Rob Roy MacGregor (1671 - 1734)
Przywódca jakobickiej partyzantki, Walter Scott rozsławił go swoją powieścią, czyniąc z niego obrońcę szkockiego stylu życia.
Sir Alexander Mackenzie (1764 - 1820)
Urodzony na wyspie Lewis, wyemigrował do Kanady gdzie pracował jako handlarz futrami. Jako pierwszy spłynął wielką kanadyjską rzeką, która teraz nosi jego imię.
Maria, Królowa Szkotów(1542 - 1587)
Ostatni katolicki władca Szkocji. Pomimo, że zapamiętano ją jako postać heroiczną, była słabym monarchą, ustępującą wiele swej angielskiej kuzynce, Elżbiecie. W 1657 roku została uwięziona i zmuszona do abdykacji na rzecz swego syna Jakuba VI. Została w końcu stracona za zdradę.
James Clerk Maxwell (1831 - 1879)
Matematyk i fizyk. Dokonał wielu odkryć w zakresie badań nad elektromagnetyzmem, przygotowując nadejście fizyki kwantowej. Uznawany wraz z Newtonem i Einsteinem za największego fizyka w historii.
John Napier (1550 - 1617)
Matematyk i astronom, znany głównie z odkrycia techniki logarytmowania.
Liam Neeson ( - )
Irlandzki aktor występujący ostatnio w Hollywood, jego największą rolą była postać Oskara Shindlera w znanym filmie Spielberga „Lista Shindlera”.
Richard Noble (1946 - )
Osiągnął najwyższą prędkość na naziemnym pojeździe kołowym, po raz pierwszy w 1983 roku w Nevadzie - ponad 1000 km/h, w 1987 jako pierwszy przełamał barierę dźwięku.
Sinead O'Connor (-)
Znana na całym świecie wokalistka, znana poza swoją muzyką także z różnych skandalizujących poczynań pozaestradowych.
Tonya O'Sullivan ( - )
Znakomita irlandzka biegaczka średniodystansowa, zdobywczyni wielu złotych medalów na wszystkich znaczących zawodach, rekordzistka świata w niegu na 5000 km.
Gwyneth Paltrow ( - )
Jedyna Walijka w tym spisie, aktorka znana z wielu kinowych przebojów.
Mungo Park (1771 - 1806)
Podróżnik, sporządził mapy dużej części kontynentu afrykańskiego, określił przebieg rzeki Niger, zmarł podczas poszukiwania jej źródeł.
William Paterson (1658 - 1719)
Kupiec i polityk, założył Bank of England, pierwszy bank centralny na świecie, pomysłodawca utworzenia szkockiej kolonii w Ameryce środkowej. Kolonia okazała się zupełnym niepowodzeniem, zginęli tam żona i dziecko Patersona. Popierał unię parlamentarną Szkocji i Anglii.
Sir William Ramsay (1852 - 1916)
Chemik, odkrywca wielu gazów szlachetnych: helu, argonu, neonu, kryptonu i ksenonu.
Robert Recorde (-)
Walijski matematyk, twórca znaku „=”, jednego z podstawowych znaków matematycznych.
Sir James Clark Ross (1800 - 1862)
Badacz Antarktyki. W 1841 ogłosił Antarktydę angielską posiadłością. Dwa tamtejsze wulkany, Erebus i Terror wzięły swą nazwę od jego statków. Jego imię nosi morze, wyspa, i lodowiec szelfowy w Antarktyce.
Stephen Rough ( - )
Irlandzki kolarz, jeden z największych zawodników w tym sporcie, w 1986 roku wygrał jednocześnie Mistrzostwa świata, Tour de France i Igrzyska Olimpijskie.
Gill Sans (-)
Jego nazwisko kojarzy zapewne wielu użytkowników komputerowych edytorów tekstu. Jest twórcą wielu popularnych wzorów czcionek (patrz GillSans, Sans Serif). Urodził się i pracował w Blackwood w środkowej Walii.
Sir Walter Scott (1771 - 1832)
Wielki szkocki patriota, pisarz i poeta, studiował prawo na Uniwersytecie Edynburskim. Uczynił wiele dla określenia przez Szkotów swej własnej tożsamości narodowej. Jego głównymi dziełami są powieści historyczno-przygodowe: Waverley, Ivanhoe, Rob Roy. Był też tłumaczem i biografem Napoleona, kolekcjonował wszystkiego co miało związek ze Szkocją.
John Duns Scotus (1265 - 1308)
Filozof i teolog, Urodził się w Duns, studiował w Balliol College w Oksfordzie. Znany ze swego sceptycyzmu (w angielskim słowo „dunses” albo „dunces” jest używane na określenie osoby niezbyt pojętnej). W 1991 roku w Watykanie został uznanym jako „czcigodny”, co jest pierwszym stopniem prowadzącym do statusu świętego.
Alexander Selkirk (1676 - 1721)
Marynarz, urodzony w małej wiosce w Fife. Stanowił pierwowzór dla „Robinsona Crosoe” Daniela Defoe - przez ponad cztery lata żył samotnie na niezamieszkałej wyspie Juan Fernandez u brzegów Chile.
George Bernard Shaw (1856 - 1950)
dramatopisarz irlandzki, gorący zwolennik socjalizmu, pisał pełne ekspresji i humoru sztuki teatralne (Profesja pani Warren, Pigmalion), w 1925 roku otrzymał nagrodę Nobla.
Adam Smith (1723 - 1790)
Ekonomista, jego dzieło „O bogactwie narodów” stało się kamieniem węgielnym współczesnej ekonomii. Był profesorem na Uniwersytecie w Glasgow.
Henry Morton Stanley (-)
Urodzony w Walijskim mieście Denbigh słynny XIX-wieczny dziennikarz, a później badacz Afryki. Wsławił się wyprawą ratunkową mającą odnaleźć zagubionego w dzikiej Afryce doktora Livingstone'a.
Robert Louis Stevenson (1850 - 1894)
Pisarz, autor słynnych powieści „Porwany za młodu” i „Wyspa skarbów”. Cierpiał z powodu słabego zdrowia, zmarł na wyspach Samoa.
Karol Edward Stuart (Bonnie Prince Charlie) (1720 - 1788)
„Młody Pretendent”, wnuk Jakuba VII wygnanego przez Williama Orańskiego. Wspierane przez Francję jakobickie powstanie w 1745 roku miało przywrócić mu tron, ale zakończyło się klęską i krwawą porażką na polach Culloden w 1746 roku. Uciekł do Hiszpanii przy pomocy Flory MacDonald, resztę życia spędził na wygnaniu.
Jonathan Swift (1667 - 1745)
Irlandzki pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli epoki Oświecenia, był anglikańskim duchownym, bronił praw miejscowej ludności irlandzkiej, znany oczywiście z „Podróży Guliwera”.
William Thomson (Lord Kelvin of Largs) (1824 - 1907)
Matematyk i fizyk, urodził się w Irlandii, wychował w Szkocji. Twórca absolutnej skali temperatury, nazwanej jego imieniem skalą Kelvina.
św Walenty (-)
Znany powszechnie patron zakochanych (jego święto przypada oczywiście 14 lutego). Jego pochodzenie nie jest do końca znane, ale pewne jet to, że został pochowany w dublińskim kościele Whitefriar, gdzie można go do dzisiaj oglądać (!)
William Wallace (1274 - 1305)
Banita i obrońca szkockiej niepodległości. Pokonał armię Edwarda I pod Stirling. Schwytany i stracony w Londynie, wkrótce po tym Rober de Bruce był w stanie przywrócić Szkocji pełną niezależność.
Thomas Ernest Walton (1903 - )
Fizyk irlandzki, profesor na uniwersytecie Dublińskim, współtwórca pierwszego akceleratora jądrowego, w 1951 roku otrzymał nagrodę Nobla.
Sir Robert Alexander Watson-Watt (1892 - 1973)
Fizyk urodzony w Brechin, podczas II Wojny Światowej wynalazł i udoskonalił radar.
James Watt (1736 - 1819)
Twórca pierwszej maszyny parowej praktycznego użytku, znacznie udoskonalił konstrukcję silnika parowego.
Arthur Wellesley vel książę Wellington(1769 - 1852)
Wojskowy i polityk, urodzony w Dublinie w angielskiej rodzinie szlacheckiej. Słynny głównie z tego, że w 1815 roku pokonał pod Waterloo samego Napoleona. Był też brytyjskim premierem. Jego pochodzenie tłumaczy, dlaczego w centrum parku miejskiego Dublina - Phoenix Park - stoi wielki kilkudziesięciometrowy monolit poświęcony jego pamięci.
Oscar Wilde (1854 - 1900)
Pisarz, urodzony w Dublinie, jeden z prekursorów modernizmu w literaturze, jego najbardziej znanym dziełem jest powieść „Portret Doriana Graya”. Znane są jego perypetie związane z jego nieco niestandardowymi preferencjami seksualnymi (między innymi dwa lata więzienia). Pochowany został w Paryżu, na tym samym cmentarzu, na którym spoczął Jim Morrison.
William Butler Yeats (1865 - 1939)
Irlandzki poeta i prozaik, twórca narodowego odrodzenia celtyckiego. Swoje wiersze, baśnie i eseje opierał na ludowych podaniach i legendach, będąc w średnim wieku nauczył się perfekcyjnie języka gaelickiego. W 1922 roku otrzymał nagrodę Nobla.