Filmy warte zobaczenia

Przedstawiam tutaj listę najciekawszych filmów w różnym stopniu i w różny sposób związane z Irlandią. Opisy filmów pochodzą z serwisu IMDb.com, stamtąd też oceny filmów.

Bokser :: Bokser (The Boxer) - 1997 ::

Reżyseria: Jim Sheridan
Występują: Daniel Day-Lewis, Emily Watson
Krótki opis: Danny Flyn właśnie wyszedł z więzienia po odsiedzeniu czternastoletniego wyroku za działalność w IRA. Jest zdecydowany unikać rozlewu krwi jak to zdarzało mu się czynić w swej politycznej przeszłości i rozpocząć nowe życie w starym domu. Zaczyna trenować młodych bokserów, robiąc to bez cienia politycznych skłonności. Odnawia znajomość z kobietą z którą musiał rozstać się po uwięzieniu. Jednak jego powiązania z przeszłością nie pozwalają mu wieść spokojnego życia.

Ocena (IMDb): 6,9 / 10
Trailer: IMDb

The Butcher boy :: The Butcher Boy - 1997 ::

Reżyseria: Neil Jordan
Występują: Eamonn Owens, Sean McGinley, Peter Gowen
Krótki opis: Francie i Joe wiedli normalny, wypełniony fantazją żywot dorastających dzieci. Jednak młodszy Francie mając ojca-alkoholika i matkę pogrążającą w się maniakalnej depresji szybko zaczyna dojrzewać. Kiedy w końcu matka popełnia samobójstwo a starszy brat wyjeżdża do odległej szkoły, Francie pogrąża się w obsesjach, skierowanych głównie przeciwko panu Nugent'owi, nieprzyjemnemu sąsiadowi i wytworom własnej wyobraźni, w których ukazuje mu się Matka Boska (w tej roli Sinead O'Connor). Kiedy umiera ojciec, stan Francie pogarsza się gwałtownie, krwawo morduje Nugenta, którego oskarża o wszystkie złe rzeczy, które go dotknęły. Lokalne władze postanawiają zamknąć chłopca w szpitalu dla obłąkanych.

Ocena (IMDb): 7,2 / 10
Trailer: IMDb

Cal :: Cal - 1984 ::

Reżyseria: Pat O'Connor
Występują: Helen Mirren, John Lynch
Krótki opis: Film opowiada o młodym chłopcu, Calu, który zakochuje się w Marcelli. Zaangażowany w działalność IRA miał swój udział w zabójstwie męża Marcelli. Cal próbuje zerwać kontakty z IRA, ale jak to zwykle bywa w takich przypadkach, nie przychodzi to łatwo. Tak naprawdę jest to film o wzajemnych relacjach Cala i Marcelli, irlandzka opowieść miłosna z prawdziwie irlandzkim zakończeniem.

Ocena (IMDb): 6,8 / 10

W kręgu przyjaciół :: W kręgu przyjaciół (Circle of Friends) - 1995 ::

Reżyseria: Pat O'Connor
Występują: Chris O'Donnell, Minnie Driver
Krótki opis: Film na podstawie powieści Maeve Binchy. Opowieść o życiu, miłościach i zdradach trzech irlandzkich kobiet - Bennie, Eve i Nan po tym jak wstąpiły do dublińskiego uniwersytetu Trinity College. Bennie jak się zdawało szybko znalazła idealnego partnera, Jacka, ale wydarzenia które nastąpiły szybko zburzyły jej szczęście.

Ocena (IMDb): 6,7 / 10
Trailer: IMDb

The Commitments :: The Commitments - 1991 ::

Reżyseria: Alan Parker
Występują: Robert Arkins, Michael Aherne, Angeline Ball
Krótki opis: Jimmy Rabbite, właśnie wyrzucony ze szkoły wpada na genialny pomysł założenia zespołu muzycznego w Barrytown, przedmieściu Dublina. Najpierw rozgląda się za muzykami: znajduje trzy śpiewające dziewczyny, Deco - główną wokalistkę na ślubie a trąbkarza Joey'ego z ogłoszenia. Pomału z piosenki na piosenkę zespół podbija Dublin. Ale wewnętrzne podziały szybko dają o sobie znać, czy zespół się nie rozpadnie?

Ocena (IMDb): 7,3 / 10
Trailer: IMDb

Gra pozorów :: Gra pozorów (The Crying Game) - 1992 ::

Reżyseria: Neil Jordan
Występują: Forest Whitaker, Miranda Richardson, Stephen Rea
Krótki opis: Pomiedzy Fergusem, ochotnikiem IRA a Jody'm, porwanym i więzionym żołnierzem brytyjskim zawiązuje się szczególna przyjaźń. Kiedy porwanie kończy się tragicznie (pełno krwi), Fergus ucieka do Londynu gdzie szuka „miłości” Jody'ego, Dil. Fergus przybiera imię Jimmy i znajduje pracę jako robotnik. Spotyka się też coraz częściej z Dil, nie wspominając ani słowem o swojej przeszłości w IRA, Ale Dil również ma swoją tajemnicę, która wkrótce wyjdzie na jaw...

Ocena (IMDb): 7,3 / 10
Trailer: IMDb

Dancing at Lughnasa :: Dancing at Lughnasa - 1998 ::

Reżyseria: Pat O'Connor
Występują: Meryl Streep, Michael Gambon, Catherine McCormack
Krótki opis: Akcja rozgrywa się w Irlandii w latach 30 ubiegłego wieku. Młody chłopiec opowiada historię swego dorastania w domu bez ojca, z samotną matką i czwórką ciotek, również niezamężnych. Tych pięć kobiet, innych pod względem temperamentu i zdolności wspierało się wzajemnie, choć nie zawsze wtedy kiedy było to potrzebne, a najstarszej z nich przypisana została rola swego rodzaju „wszechwiedzącej” przywódczyni. Ale pewnego razu w domu pojawia się starszy brat - ksiądz, zbyt posunięty w latach aby pełnić swe kapłańskie obowiązki. „Wrócił do domu by tu dokończyć swych dni” po wielu latach pracy w Afryce. W tym samym czasie pojawia się ojciec chłopca, po to tylko aby oznajmić, że wybiera się do Hiszpanii walczyć z generałem Franco. Pomimo tych wydarzeń, życie pięciu sióstr toczyło się z pozoru normalnym torem... aż do czasu kiedy zdarzyło się coś, co sprawiło, że ten zakonserwowany układ został nieodwracalnie rozbity...

Ocena (IMDb): 6,5 / 10
Trailer: IMDb

Far and Away :: Far and Away - 1992 ::

Reżyseria: Ron Howard
Występują: Tom Cruise, Nicole Kidman
Krótki opis: Jeden z tych filmów, który tylko odrobinę nawiązuje do irlandzkich tematów. Młody człowiek opuszcza Irlandię z córką właściciela ziemskiego u którego pracował. Nie odbyło się przy tym bez problemów. Marzy o własnej ziemi w Ameryce - kiedy docierają za ocean znajduje pracę i zaczyna oszczędzać pieniądze. Zostaje lokalnym mistrzem bokserskim, pełnym chwały aż do momentu aż zostaje pokonany - jego pracodawcy kradną mu wszelkie pieniądze a on sam musi przeżyć nadchodzącą zimę i nie zapomnieć o swych marzeniach. W międzyczasie rodzice dziewczyny odkryli dokąd wyjechali i przybyli zabrać córkę z powrotem.

Ocena (IMDb): 7,3 / 10
Trailer: IMDb

Pole :: Pole (The Field) - 1990 ::

Reżyseria: Jim Sheridan
Występują: Richard Harris, Tom Berengen, Sean Bean
Krótki opis: Rodzina „Bulla” McCabe'a uprawia ziemię od pokoleń, poświęcając się dla niej bez końca. Aż w końcu, kiedy wdowa do której należy pole postanawia je sprzedać na aukcji, McCabe wie, że należy się ono właśnie jemu. Nikt inny ze wsi nie śmie stanąć do aukcji, ale pojawia się bogaty emigrant z Ameryki, który postanawia, że przez pole przebiegać będzie autostrada. Stary McCabe z synem postanawiają przekonać przybysza do zaniechania tego pomysłu, ale sprawy zaczynają przybierać tragiczny obrót. Za swą rolę w filmie Richard Harris nominowany został do Oscara.

Ocena (IMDb): 6,8 / 10
Trailer: IMDb

W imię ojca :: W imię ojca (In the Name of the Father) - 1993 ::

Reżyseria: Jim Sheridan
Występują: Daniel Day-Lewis, Emma Thompson
Krótki opis: Film oparty na autobiograficznej powieści Proved Innocent Gerry Conlona. Drobny złodziejaszek, Gerry Conlon, jest niesłusznie oskarżony o zorganizowany przez IRA atak bombowy na pub w Londynie w wyniku którego zginęło kilka osób. Zmuszony przez brytyjską policję Garry i czworo jego przyjaciół przyznaje się do winy. Ojciec Gerry'ego i inni jego krewni mieszkający w Londynie również zostają wmieszani w sprawę. Spędza z ojcem 14 lat w więzieniu próbując udowodnić swoją niewinność, korzystając przy tym z pomocy brytyjskiego adwokata, Garetha Peirce. Jest to opowieść o wzajemnych stosunkach pomiędzy ojcem i synem próbującym oczyścić jego dobre imię.

Ocena (IMDb): 7,7 / 10
Trailer: IMDb

Into the West :: Into the West - 1992 ::

Reżyseria: Mike Newell
Występują: Ellen Barkin, Gabriel Byrne
Krótki opis: Dziadek Ward oddaje swemu wnukowi znalezionego... konia. Wnuk trzyma prezent w jednym z opuszczonych mieszkań w bloku mieszkalnym w Dublinie. Kiedy ktoś kradnie konia, chłopiec wraz z przyjacielem wyruszają by go odnaleźć, a potem uciec daleko na zachód. Ten niezwykły film opowiada o poczuciu tożsamości, śmierci i rodzinie. To także zabawna współczesna bajka o dwóch irlandzkich chłopcach i magicznym wierzchowcu.

Ocena (IMDb): 6,8 / 10
Trailer: IMDb

:: Człowiek z Aran (Man of Aran) - 1934 ::

Reżyseria: Robert J. Flaherty
Występują: Colman King, Maggie Dirrane, Michael Dillane
Krótki opis: Niezwykły film dokumentujący ciężkie życie rybaka i jego rodziny w małej społeczności na najdalszych zachodnich krańcach Irlandii. Choć wiele faktów przedstawionych tam nie było autentycznych, film do dzisiaj pozostaje wzorem dla współczesnych twórców próbujących uchwycić realne życie w obiektywie kamery.

Ocena (IMDb): 8,0 / 10

Michael Collins :: Michael Collins - 1996 ::

Reżyseria: Neil Jordan
Występują: Ian Hart, Julia Roberts, Richard Ingram, Liam Neeson
Krótki opis: Irlandia, 1916 rok. Jego sny inspirują nadzieję, jego słowa wywołują pasję, jego odwaga wykuwa przeznaczenie narodu.
Neil Jordan przedstawia kontrowersyjny opis życia i śmierci Michaela Collinsa, „Lwa Irlandii”, który poprowadził IRA do walki z brytyjską dominacją i był jednym z założycieli republiki Eire.

Ocena (IMDb): 6,8 / 10
Trailer: IMDb

Moja lewa stopa :: Moja lewa stopa (My Left Foot) - 1989 ::

Reżyseria: Jim Sheridan
Występują: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan
Krótki opis: Christy Brown jest ciężko upośledzonym chłopcem który przyszedł na świat w licznej, biednej irlandzkiej rodzinie. Jego matka dostrzega inteligencję w synu, którego wszyscy wokół uważają za warzywo. W końcu Christy wyrasta na znanego pisarza, który do pisania używa swej jedynej sprawnej kończyny, lewej stopy.

Ocena (IMDb): 7,4 / 10
Trailer: IMDb

The Quiet Man :: The Quiet Man - 1952 ::

Reżyseria: John Ford
Występują: John Wayne, Maureen O'Hara
Krótki opis: Sean Thornton po wielu latach powraca z Ameryki do swej rodzimej Irlandii, żeby przejąć swój dawny majątek i uciec od przeszłości. Sean spotyka Mary Kate Danaher, piękną lecz biedną dziewczynę, młodszą siostrę gwałtownego „Czerwonego” Willa Danahera. Wzajemny związek który powstał pomiędzy Seanem a Mary Kate i wysiłki Willa by utrzymać ich z dala od siebie tworzą fabułę filmu. Jeden z klasyków kina amerykańskiego, może być dzisiaj już odrobinę niestrawny.

Ocena (IMDb): 8,1 / 10
Trailer: IMDb

The Snapper :: The Snapper - TV 1993 ::

Reżyseria: Stephen Frears
Występują: Colm Meaney, Tina Kellegher
Krótki opis: Film produkcji BBC reklamowany był jako ciąg dalszy The Commitments, ale okazał się być czymś zupełnie innym. Akcja filmu osadzona jest oczywiście w Irlandii - 20 letnia Sharon Curley mieszka wraz z rodzicami i licznym rodzeństwem w małym miasteczku. Kiedy zachodzi w ciążę i nie chce zdradzić imienia ojca staje się obiektem zainteresowania całego otoczenia.

Ocena (IMDb): 7,0 / 10

Some Mother's Son :: Some Mother's Son - 1996 ::

Reżyseria: Terry George
Występują: Helen Mirren, Aidan Gillen
Krótki opis: Opowieść oparta na prawdziwych faktach o rozpoczętych w 1981 roku strajkach głodowych w brytyjskich więzieniach. Kilkunastu ludzi, w tym Bobby Sands protestowali w ten sposób przeciwko traktowaniu ich jako więźniów kryminalnych zamiast jak chcieli, politycznych. Film skupia uwagę na matkach dwóch spośród głodujących i ich wysiłkach ku ocaleniu swych synów.

Ocena (IMDb): 7,5 / 10
Trailer: IMDb

   Inne filmy, których akcja osadzona jest w Irlandii:

  • Closer You Get (2000) reż. Aileen Ritchie, wyst. Ian Hart, Sean McGinley, ocena: 5,8/10
  • Hear My Song (1991) reż. Peter Chelsom, wyst. Brian Flanagan, Constance Cowley, ocena: 7/10
  • I Went Down (1997) reż. Paddy Breathnach, wyst. Brendan Gleeson, Peter Caffrey, ocena: 7/10
  • A Man of No Importance (1994) reż. Suri Krishnamma, wyst. Albert Finney, Brenda Fricker, Tara Fitzgerald, ocena: 6,3/10
  • Nothing Personal (1995) reż. Thaddeus O'Sullivan, wyst. John Lynch, Ian Hart, ocena: 6,5/10
  • The Playboys (1992) reż. Gilies MacKinnon, wyst. Albert Finney, Aidan Quinn, Robin Wright, ocena: 6,5/10
  • Tajemnica Roan Inish (The Secret of Roan Inish) (1994), reż John Sayles, wyst. Jeni Courtney, Pat Slowey, Dave Duffy, ocena: 7,5/10
  • Trojan Eddie (1996) reż. Gillies MacKinnon, wyst. Richard Harris, Stephen Rea, ocena: 6,0/10
  • Waking Ned Devine (1998) reż. Kirk Jones, wyst. Ian Bannen, David Kelly, ocena: 7,5/10