Podział administracyjny Bretanii.

W skład historycznej Bretanii wchodzi pięć obecnych departamentów Francji, są to:

  • Ille-et-Vilaine, stolica: Rennes (Roahzon)
  • Morbihan, stolica: Vannes (Gwened)
  • Cótes-d'Armor, stolica: Saint Brieuc (St Brieg)
  • Finistére, stolica: Quimper (Kemper) - największym miastem jest jednak Brest - ważny port wojskowy i drugie miasto uniwersyteckie Francji. Nazwa departamentu wywodzi się od łacińskiego finis terrae, czyli koniec ziemi (świata).
  • Loire-Atlantique, stolica: Nantes (Naoned)

Jednak ten podział, wprowadzony ponad 200 lat temu zupełnie nie odpowiada dawnemu podziałowi kraju - dzielił się on wcześniej na 9 prowincji, pokrywających się ze średniowiecznymi granicami bretońskich biskupstw. Wyglądało to mniej więcej tak:

tradycyjny podział Bretanii

W połowie lat 90 każda z prowincji otrzymała profesjonalnie przygotowaną flagę, zaprojektowaną z uwzględnieniem historycznych tradycji. Flagi te wyglądają tak:

Broërec
Broërec
(Broereg)
Cornouaille
Cornouaille
(Kernev)
Goëllo-Penthiévre
Goëllo-Penthiévre
(Bro-Sant-Brieg)
Léon
Léon
(Leon)
Pays-de-Dol
Pays-de-Dol
(Bro-Zol)
Pays-de-Nantes
Pays-de-Nantes
(Bro-Naoned)
Pays-de-Rennes
Pays-de-Rennes
(Bro-Roazhon)
Pays-de-Saint-Malo
Pays-de-Saint-Malo
(Bro-Sant-Maloú)
Trégor
Trégor
(Bro-Dreger)

Tych dziewięć prowincji grupuje się dodatkowo w dwa większe rejony o znaczeniu historyczno-kulturowym. Chodzi tu o podział na Dolną i Górną Bretanię. W skład Górnej Bretanii wchodzą wschodnie prowincje: Dol, Nantes, Rennes, St Brieuc i St-Malo. W rejonie tym praktycznie nigdy nie mówiło się po bretońsku, używany był (a słyszy się go i dzisiaj język czy też dialekt francuskiego zwany gallo). Do Dolnej Bretanii zalicza się cztery zachodnie prowincje: Cornouaille, Léon, Trégor i Vannetais. Tutaj język bretoński zachował się w żywej postaci po dziś dzień.

Sprawa Nantes
Okręg Nantes od dawien dawna był częścią Bretanii - w centralnym punkcie miasta stoi Zamek Książęcy, w którym przez kilka stuleci mieszkali regionalni włodarze. Decyzja o administracyjnym odłączeniu Nantes od Bretanii została podjęta w 1941 roku przez marszałka Petaine'a podczas niemieckiej okupacji i o dziwo utrzymała się po wyzwoleniu Francji.
Pomimo tego większość organizacji kulturalnych bazujących na bretońskiej tradycji działa również tutaj; także pod względem ekonomicznym Nantes jest mocno związane z pozostałymi prowincjami Bretanii. Praktycznie wszystkie przewodniki turystyczne włączają Nantes i departament Loire-Atlantique do Bretanii.
W kwietniu 1998 roku magazyn „Pelerin” przeprowadził ankietę, w której 62% mieszkańców departamentu opowiedziało się za powrotem regionu do Bretanii.