Strona główna
muzyka historia polityka tradycje mitologia zdjęcia kolekcje różności download linki forum
 
Wykonawcy
Tańce celtyckie
Instrumenty
Relacje
Inne
 

W tym miejscu postanowiłem zaprezentować Wam płyty, które na mnie zrobiły największe wrażenie (spośród tych, oczywiście, których słuchałem). Mam nadzieję, że przyda się wszystkim którym chcieliby znaleźć coś naprawdę ciekawego spośród prawdziwego multum nagrań mniej i bardziej folkowych. Lista może nie jest na razie zbyt obfita, ale też dostęp do wielu płyt jest raczej ograniczony. Jak będę miał w końcu własny serwer WWW postaram się zamieścić również przynajmniej próbki tej fenomenalnej muzyki. Pełna lista płyt znajduje się tutaj.


No boundaries NATALIE MACMASTER No Boudaries

Natalie McMaster jest kanadyjską skrzypaczką, jej muzyka to zapierająca dech w piersi kombinacja tradycji z współczesnością. Na płycie można usłyszeć głównie melodie z Cape Breton w Ameryce - miejsca osiedlania się wielu szkockich emigrantów - choć nie tylko, są też melodie z Donegalu w Irlandii. Natalie na skrzypcach gra po prostu fenomenalnie.

Each Little Thing SHARON SHANNON Each Little Thing

Sharon Shannon jest Irlandką, gra głównie na akordeonie i skrzypcach. Występuje już ładnych kilkanaście lat, jej płyty są na czele różnych list bestsellerów irlandzkiej muzyki. Ona również łączy tradycyjne utwory z współczesnymi rytmami. Sam usłyszałem jej muzykę w Irlandii w sklepie muzycznym, płytę kupiłem od razu.

Feet of Flames RONAN HARDIMAN Michael Flatley's Feet of Flames

Muzyka do najnowszego show Michaela Flatleya - największej gwiazdy irlandzkiego tańca. Muzyka Ronana Hardimana jak zwykle jest nie do pobicia, jego jedynym konkurentem jest Bill Wheelan, kompozytor piszący muzykę dla zespołu Riverdance.

The Rest of the Best THE POGUES The Rest of the Best

Druga płyta z największymi przebojami znanej folk-rockowej grupy z Irlandii. Ich muzyka wymyka się z wszelkiej klasyfikacji, do ciężkiego, rockowego brzmienia wprowadzają tradycyjne irlandzkie brzmienia. Były solista, Shan McGowan znany jest z ekscesów i upodobania do alkoholu. Sprzedali mnóstwo płyt, większość z nich jest do dostania w Polsce.

The Celtic Harp TRISKAN The Celtic Harp

Bardzo ciekawa płyta, jedna z moich ulubionych, kupiona... w hipermarkecie. Kilkanaście utworów zagranych na harfach przez bretońską grupę Triskan. Bardzo nastrojowa muzyka.

All Around My Hat STEELEYE SPAN All Around my Hat

Grupa - legenda. Pomimo, że w oryginalnym składzie wydali tylko parę płyt, do dzisiaj wymieniani są wśród największych zespołów folkowych. Udało im się tchnąć nowego ducha w muzykę folkową podczas zastoju w latach '70. Tytułowa piosenka doszła do 5 miejsca na brytyjskich listach przebojów - najwyżej jak dotąd ze wszystkich folkowych utworów.