Capercaillie

Capercaillie

Nazwa Capercaillie pochodzi od specyficznego gatunku kuropatwy (głuszca) żyjącej na północy Wysp Brytyjskich. Zespół ten jest chyba najbardziej popularną grupą grającą tradycyjną szkocką muzykę. W ich repertuarze znaleźć można szeroką gamę stylów muzyki od najbardziej klasycznych celtyckich motywów po współczesną muzykę popową (aczkolwiek inspirowaną tradycyjnymi motywami). Capercaillie jest często porównywany z zespołem Clannad zarówno pod względem stylu gry jak i podejścia do twórczego przekształcania tradycyjnej muzyki w bardziej nowoczesną oprawę. Grupa powstała w 1984 roku w szkole średniej w Oban (byłem, widziałem - nic specjalnego) w zachodniej Szkocji. Dzięki swojej muzyce błyskawicznie zdobyli sobie popularność. Odbyli wiele tras koncertowych w obu Amerykach, Bliskim Wschodzie, Japonii i Europie. Miarą sukcesu jest fakt sprzedania kilkuset tysięcy płyt w ponad 25 krajach. Ich singiel Coisich a Ruin, z płyty Delirium cieszył się niezwykłym powodzeniem w Wielkiej Brytanii. Kilkakrotnie występowali z zespołem Runrig, między innymi w pamiętnym koncercie w 1991 roku nad jeziorem Lommond, gdzie artystów oglądało i słuchało 40 tysięcy ludzi, jak na folkową muzykę ilość olbrzymia.


Skład zespołu

Karen Matheson Śpiew
Donald Shaw Instr. klawiszowe, akordeon, śpiew
Manus Lunny Buzuki, śpiew
John Saich Bas, śpiew, gitara
Charlie McKerron Skrzypce
Marc Duff Bodhran, piszczałki


Sylwetki artystów

Karen Matheson

Karen Matheson Karen Matheson - ur. 11.02.1963 r. w Oban w hrabstwie Argyll w Szkocji. W młodości od swojej babki, śpiewaczki z wyspy Barra w archipelagu Hebrydów, nauczyła się wielu tradycyjnych utworów. Stały sie one później podstawą repertuaru zespołu na wiele przyszłych lat. Karen nazywana jest największą żyjącą współcześnie szkocką pieśniarką. Na tę opinię zasłużyła w ciągu wielu lat swojej kariery, która rozpoczęła się od występów na ceilidhs (czyli swego rodzaju potańcówkach, gdzie gra i tańczy się do tradycyjnej celtyckiej muzyki) w okolicznych miasteczkach, a której ukoronowaniem było zdobycie drugiego miejsca na ogólnoświatowym festiwalu muzyki celtyckiej. W roku 1984 kiedy wydała z zespołem swoją pierwszą płytę była wciąż w szkole (kończyła naukę w Oban High School w zachodniej Szkocji). Zespół został oceniony przez prestiżowy magazyn amerykański Billboard jako „najbardziej niesamowity i głośny zespół wśród wszystkich grających celtycką muzykę” ( „the most exciting and vibrant band in the field of Celtic music today”).

Donald Shaw

Donald Shaw - ur. 6.05.1967 r. w Ketton w hrabstwie Leincestershire w Anglii. W 1984 roku, tym samym w którym zdobył tytuł All Britian Accordion Champion, Donald założył zespół Capercaillie. Donald jest liderem zespołu, gra na instrumentach klawiszowych oraz zajmuje się sprawami organizacyjnymi. Był koproducentem ostatnich dwóch płyt zespołu, ponadto zajmuje się obecnie produkcją solowej płyty Karen Matheson. Oprócz działalności w zespole Donald zajmuje się także pisaniem muzyki do różnych telewizyjnych programów, był współtwórcą muzyki do filmu Rob Roy. Jakby tego było mało jest również dyrektorem muzycznym Tacsi, współczesnego show muzycznego mającego swoje stałe miejsce w szkockiej telewizji. Występował też w festiwalu Eurosong '96 grając na instrumentach klawiszowych (co ciekawe reprezentował Francję).

Manus Lunny

Manus Lunny - ur. 8.02.1962 r. w Dublinie w Irlandii. Korzenie Manusa sięgają Donegalu, prawdziwej wylęgarni celtyckich artystów, pochodzi z rodziny od pokoleń zajmującej się graniem muzyki. Swoje występy rozpoczął jako członek grupy The Wild Geese. Później występował we trójkę z Andym Stewartem i Philem Cunninghamem. Do zespołu Capercaillie dołączył w roku 1988. Manus jest wszechstronnym muzykiem piszącym muzykę dla wielu artystów oraz do serialu telewizyjnego Tacsi i cyklicznego programu Togaidh sinn Fonn prezentującego folkową muzykę z całego świata. Będąc utalentowanym instrumentalistą, śpiewakiem i kompozytorem zyskał sobie opinię najwybitniejszego wykonawcy irlandzkiej muzyki tradycyjnej, wnosząc świeżą krew do dziedzictwa tradycyjnej muzyki i śpiewu.

John Saich

John Saich - ur. 22.05.1960 w Irvine w Szkocji. W zasadzie to wszystko co w tej chwili mogę o nim powiedzieć.

Charlie McKerron

Charlie McKerron - ur. 14.06.1960 r. w Londynie. Jeden z najlepszych szkockich skrzypków (wygrał Złote Skrzypce w konkursie Daily Record). Do zespołu dołączył zaraz po jego utworzeniu w 1985 roku. Był współtwórcą muzyki do filmu Rob Roy. W ciągu trwania kariery występował z wieloma znanymi artystami, takimi jak Fish, The Pearl Fishers i Fredem Morrisonem. Razem z Donaldem Shawem przygotowuje nowy album muzyki tradycyjnej.

Marc Duff

Marc Duff - ur. 8.09.1963 r. w Ontario w Kanadzie. Brak szerszych informacji.


Dyskografia

1984 Cascade
1987 Crosswinds
1989 Sidewaulk
1995 Secret People
1995 Rob Roy (soundtrack)
1996 Delirium
1996 To The Moon
1997 The Blood is Strong (soundtrack)
1997 Beautiful Wasteland
1998 Dreaming Sea
2000 Nadurra

Inne strony

Capercaillie's 97 Homepage
Capercaillie Official Website