Niall od Dziewięciu Zakładników

N iall Dziewięciu Zakładników (lub od Dziewięciu Zakładników) był największym królem jakiego znała Irlandia miedzy czasami panowania Cormaca MacArta a przybyciem świętego Patryka. Nie tylko rządził Irlandią dobrze i silną ręką, ale niósł nazwę, sławę i moc Irlandii do wszystkich sąsiednich narodów. Był również założycielem najdłuższej, najbardziej znaczącej irlandzkiej dynastii. Prawie bez przerw jego potomkowie dzierżyli tytuł Arcykróla Irlandii przez 600 lat. Pod jego panowaniem duch pogańskiej Irlandii zgasł w ostatnim wybuchu wojskowej chwały, ogień ten odrodził się w następnym pokoleniu, znacznie mniej gwałtowny, ale dużo potężniejszy rozprzestrzeniając się do najdalszych granic Europy. Rozpalił go świety Patryk w Irlandczykach, rósł on i rósł rok po roku przez ponad trzysta lat.

Niall był wnukiem Muiredeach Tireach'a. Jego ojciec, Eochaid Muig Medon, syn Muiredeach'a został Arcykrólem w połowie czwartego stulecia. Z Carthann, córką króla Brytów miał syna Nialla. Z drugą żoną, Mon Fionn, córką króla Munsteru, miał czterech synów: Briana, Fiachara, Aililla i Fergusa. Mon Fionn była zgorzkniałą, zazdrosną i żądną władzy kobietą, jej ukochanym synem był Brian, chciała żeby to on został królem po Eochaidzie. Niall był z kolei ulubionym synem króla, Mong Fionn nie ustawała więc w wysiłkach aż udało jej się wygnać Nialla, a jego matkę Carthann uczyniła swą służącą. Nialla uratował wielki poeta tego czasu, Torna, który go wychował i uczył. Kiedy Niall osiągnął wiek chłopięcy, zabrał go na dwór królewski, aby zajął właściwe sobie miejsce. Niall, okazując siłę charakteru, nawet w tych młodych latach, wyzwolił swą matkę z roli służącej. O młodości Nialla krążyło wiele legend, jedna w szczególności zasługuje na uwagę.

Pewnego dnia, pięciu braci pracowało w kuźni, kiedy ta zaczęła płonąć, polecono im biec i ratować co tylko mogli. Ich ojciec, który się wszystkiemu przyglądał (i jak mówią niektórzy sam spowodował pożar, aby sprawdzić swych synów), zwrócił szczególną uwagę na wyróżniające się zachowanie Nialla, jego rozsądek i dobre sądy. Podczas gdy Brian uratował rydwan, Ailill tarczę i miecz, Fiachra stary piec a Fergus tylko pęczek drewna, Niall wyniósł miechy, młot kowalski i kowadło - czyli duszę kuźni, ratując kowala przed ruiną. Eochaid powiedział: „To Niall powinien rządzić po mnie jako Arcykról Irlandii”.

W swej pierwszej wyprawie Niaill udał się do Szkocji aby ujarzmić Piktów. Mała irlandzka kolonia w części Szkocji najbliższej Irlandii stopniowo rosła, zwiększała swą siłę i prestiż - aż wzbudziła zazdrość Piktów, którzy postanowili ją zniszczyć. Niall z dużą flotą udał się na odsiecz swoim ludziom. Połączonymi siłami, wyprawił się w głąb Szkocji, pokonał wrogów, wziął zakładników i ustanowił swą władzę nad terenami Argyll i Cantire. Po uzyskaniu posłuszeństwa u Piktów, przyszła kolej na wyprawę do Brytanii. Kiedy Maximus i jego rzymskie legiony na skutek naporu barbarzyńców na Imperium Rzymskie wycofywał się na kontynent, Niall ze sprzymierzonymi Piktami kroczył ich śladami. Rzymianie ogłosili zwycięstwo nad Niallem, mówi się, że to o nim wspominał rzymski poeta Claudian kiedy tworzył pieśń ku czci Stylichiona, rzymskiego dowódcy. „Kiedy Szkoci przybyli z irlandzkich zatok, ocean huczał od uderzeń wrogich wioseł”.
Niall musiał wyprawiać się kilkakrotnie do Brytanii i prawdopodobnie parę razy do Galii. Przywoził stamtąd zakładników i wspaniałe łupy. W jednej z tych wypraw został wzięty do niewoli i przewieziony do Irlandii młody chłopiec imieniem Succat, znany później jako Patryk - pracował potem jako niewolnik u Micho, szefa jednego z klanów w Antrim. Wiele razy, w Szkocji, Brytanii i Galii musiał Niall mierzyć swe zdolności wojskowe z najlepszymi rzymskimi dowódcami i przeciwstawiać odwagę i dziką śmiałość swych ludzi wytrenowaniu imperialnych legionów. Zginął na jednej ze swych zagranicznych wypraw, ale to nie przeciwnik go pokonał, a zdrada jednego z jego ludzi. Zginął na brzegach rzeki Loire we Francji z ręki Eochaida, syna Enna Ceannselaigh'a, króla Leinsteru od strzały wystrzelonej przez niego w specjalnie zastawionej pułapce.

 Źródła:
History of the Irish Race - internetowa historia Irlandii stworzona przez www.features.net.